Plastik Boru ihracatı yüzddfe 50’ye ulaşır

29/12/2016 0 Comment(s)

 

Damlama sulama ve yağmurlama sistemlerinin Türkiye’de tanınmasında başrol oynayan Ardent Plastik gözünü yurtdışına dikti. Hedef ihracat payını yüzde 50’ye çıkartmak

 

Damlama sulama ve yağmurlama sistemleri gibi tarımda modern atılımların Türkiye'de tanınmasında başrol oynayan Mersin'deki Ardent Plastik gözünü yurtdışına dikti. Türkiye'de 2000'li yılların başında köy köy gezerek, 5-10 dekarlık üretim alanları kurarak damlama ve yağmurlama sistemlerini tanıtan Ardent, yurtdışına fuarlarla açılıyor. İtalya'da gerçekleşen ve dünyada sektörün en büyük buluşma noktalarından olan Eima Bologna Fuarı'nın ardından Antalya'da Avrasya'nın en büyük tarım fuarı Growtech'e katılan Ardent Plastik hedeflerini sıraladı.

İLK ÜÇTE
Mersin'de 1979 yılında kurulan şirketin 2010 yılından itibaren yoğun yatırımlarla hızlı bir büyüme ivmesine girdiğini anlatan Ardent Plastik AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Altuntaş, üretim kapasitesi bakımında tarımsal sulama sistemleri sektöründe Türkiye'deki ilk üç firma arasına girdiklerini açıkladı. Türkiye'de salma sulamadan modern sulama sistemlerine geçişte önemli rol oynadıklarının altını çizen Altuntaş, "Damlama sistemi ile gübreden, enerjiden, sudan ve işçilikten tasarruf sağlanıyor. Hem erozyon ve toprak kaybı da önlenmiş oluyor. Üretimde verimliliğin arttığını görüyorlar. 1-2 yıl içinde kurum maliyetini amorti ediyor" diye konuştu. Serdar Altuntaş, Türkiye'de artık çiftçinin bilinçlendiğini ve teknolojideki gelişmeleri takip ettiğini vurgulayarak, "Türkiye genelinde 100'e yakın bayiimiz var. Ürünlerimizin tamamı bayilerle satılıyor. İç pazardaki gelişimimiz çiftçide ki değişimi gösteriyor" dedi. Altuntaş hedeflerinin dünyada bilinirliklerini artırmak ve yurtdışındaki pazar paylarını daha çoğaltmak olduğunu dile getirdi ve "Üretimimizin yüzde 30'u ihracat. Hedefimiz 2023 yılında ihracat-iç pazarda yüzde 50-50 dengesini yakalamak. Kapasite artışı yaparak bu rakamlara ulaşmak istiyoruz" ifadesini kullandı.

FUARLARLA TANITIYORLAR
Köy köy gezerek yurtiçinde yaptıkları tanıtımı, yurtdışında fuarlara katılarak yaptıklarını belirten Altıntaş, "Bugün 20'nin üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Yurtiçi ve yurtdışında ciddi organizasyonlara katılıyoruz. Cezayir'de 2005 yılında bir fuara katılarak adım attık. Oradaki üreticiler İspanya'dan alüminyum borular alıyorlardı. Plastik borulara mesafeli yaklaştılar. Deneme amaçlı 1 konteynır mal verdik. Artık sadece bir firmaya yıllık 100 konteynır mal satıyoruz" dedi. Altuntaş, geçen ay İtalya'da Eima Bologna Fuarı'nda yine önemli yurtdışı bağlantıları yaptıklarını, Antalya'da da yoğun ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 
Loading...
Loading...
Loading...