MERSİN İSTİHDAM FUARI'NA BÜYÜK İLGİ

Posted by admin 16/02/2015 0 Comment(s)
MERSİN İSTİHDAM FUARI'NA BÜYÜK İLGİ

Mersin Valiliği, Mersin Üniversitesi, Türkiye İş Kurumu ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ortaklaşa olarak düzenlenen "Mersin İstihdam Fuarı", 24-25 Kasım 2011 tarihlerinde üniversitemiz ev sahipliğinde yapıldı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren kuruluşların yönetici ve insan kaynakları müdürlerinin panelist olarak katıldığı fuarda 40'a yakın firma da stand açtı.

 

İstihdam Fuarı'nın açılışına, Mersin Vali Vekili Turgut Serimer, Rektörümüz Prof. Dr. Suha Aydın, İŞKUR İl Müdürü Tuncer Arslan ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut'un yanı sıra özel sektör temsilcileri, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Açılışta konuşan Şerafettin Aşut, genç ve diplomalı bir nüfusumuzun olduğunu belirterek "Artık bu diplomaları, iş gücüne dönüştürmeye odaklanmalıyız" dedi. Ülke olarak tek zenginliğimizin insan olduğuna vurgu yapan Aşut şunları söyledi: "Cari açığı kapatmadan ekonomiyi düzeltemeyiz. Cari açığı kapatacak tek şey, katma değer üretmektir. Katma değer yaratacak şey, insan gücüdür. İnsan gücünün ise doğru eğitilmesi gerekmektedir. Doğru eğitim için ihtiyaçların bilinmesi gerekmektedir. İşte bu organizasyonun bence en temel fİstihdam Fuarı'nın büyük bir emekle hazırlandığını ve karşılıklı işbirliğinin güzel bir örneği olduğunu söyleyen Prof. Dr. Suha Aydın ise, üniversitelerin nitelikli iş gücünü eğitecek kurumlar olduğunu belirtti ve "Mersin Üniversitesi olarak, öğrencilere bilgi aktarırken, onların bilgi ve becerilerini üst düzeye getirmek durumundayız" diye konuştu.Faydası bu olacaktır" diye konuştu.

Gıda Teknolojileri programı öğrencilerinin Organize Sanayi Bölgesi'nde eğitim gördüklerini söyleyen Prof. Dr. Aydın, bu yöndeki bölüm ve programları çoğaltmak için OSB ve Mersinli iş adamlarıyla işbirliği yaptıklarını da sözlerine ekledi 
Kariyeri en basit anlamıyla uzmanlık olarak tanımlayan Prof. Dr. Aydın, "Yaşamın herhangi bir alanında ciddi bir uzmanlık sahibiyseniz kariyer sahibisiniz demektir. Bunun başlangıcı da eğitimdir" dedi. 

Mersin Valiliğinin son bir buçuk yılda yaptığı çalışmalardan söz eden Vali Vekili Turgut Serimer, "Valilik olarak tüm enerjimizi Mersin için harcıyoruz. Mersin'in geleceği, özellikle önümüzdeki yıllarda gerçekten çok parlak. 2013 Akdeniz Oyunları, Mersin'de düzenlenecek. Bu oyunların, hazırlık sürecinde Mersin'e kazandırdıkları ve daha sonra Mersin'e bıraktıkları, hem çok önemli hem de gençlerimizin geleceğini yönlendirecek birer eser olma özelliğini taşıyor" diye konuştu.
İkinci Organize Sanayi Bölgesi'nin tamamlanmasıyla çok önemli yatırımcıların Mersin'e geldiğinin altını çizen Vali Vekili, istihdam yaratması ve Mersin'e artı değer kazandırması açısından OSB'lerin çok önemli olduğunun altını çizdi; üçüncü OSB'nin de çalışmalarına başlandığını hatırlattı. Serimer ayrıca, Mersin'in işsizlik oranı ile mesleki eğitimdeki okullaşma oranında yaşanan iyileşmelerden bahsetti ve Organize Sanayi Bölgesi'nde Endüstri Meslek Lisesi'nin kurulması ile Mersin'in bir ilk gerçekleştirildiğini kaydetti.

Açılışın ardından, Vali Vekili Turgut Serimer, Rektörümüz Prof. Dr. Suha Aydın ve beraberindekiler, firma standlarını ziyaret etti.

Fuar kapsamında; "İnsan Kaynakları Yöneticisi Gözüyle Personel Seçimi" konulu panel gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahar Taner'in yaptığı panele; BOSSA-2 İnsan Kaynakları Müdürü Regaip Baykal "İnsan Kaynakları Süreci", Fritolay İnsan Kaynakları Müdürü Alev Bahçeci "Performans Yönetimi", Seçil Plastik İnsan Kaynakları Müdürü Hayri Özsüt "Kariyer Yönetimi" ve M.I.P. İnsan Kaynakları Müdürü Hüseyin Yılmaz "İşe Alım ve Staj Süreçleri" başlıklı sunumları ile katıldılar.

Fuarın ikinci gününde düzenlenen ilk oturum, "Kendi İşinin Sahibi Olmak: Başarılı Girişimciler" adı altında yapıldı. Moderatörlüğünü MTSO Meclis Başkanı Faik Burakgazi'nin yaptığı oturuma; Doğuş Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Tanrıöver, Gürsoy Oto Yönetim Kurulu Başkanı Alper Gürsoy, Arbel Bakliyat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Arslan, Zirve Plastik A.Ş. Genel Müdürü Göksel Altuntaş ile İŞKUR girişimcilik kursiyeri Çağdaş Hasgül konuşmacı olarak katıldı.

Son oturum Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Özdemir moderatörlüğünde "Mesleki Yeterlilik, İstihdam ve Destekler" başlığıyla yapıldı. Oturumda; Mesleki Yeterlilik Kurumu'ndan Nesrin Pişkin "EUROPASS Kim Olduğunu, Ne Bildiğini Tüm Avrupa'ya Göstersin", Çalışma ve İş Kurumu Genel Müdürlüğü'nden Yücel Karakoyun "Gelişen İstihdam Hizmetleri ve İŞKUR", KOSGEB Merkez Müdürü Ali Çelik ise "Girişimcilik ve İstihdam Destekleri" adlı birer sunum yaptılar. 

Leave a Comment

Loading...
Loading...
Loading...